HABER
13 Ocak 2017 ( 652 izlenme )

Anayasa değişiklik teklifinin 10 maddesinin oylaması sona erdi İŞTE O SONUÇLAR

Anayasa değişiklik teklifinin 10 maddesinin oylaması sona erdi
İŞTE O SONUÇLAR
Meclis'te 9. ve 10. madde de kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifinin Meclis'in bilgi edinme ve denetim yollarıyla ilgili olan 6. maddesi, 'partili Cumhurbaşkanlığı'nı içeren 7. maddesi ve Yürütme yetkisini TBMM'den alıp Cumhurbaşkanı'na veren 8. maddesi kabul edildi. Bugün yapılan oylamada 9. ve 10. madde de kabul edildi.

AKP ile MHP'nin anlaşıp Genel Kurul'a getirdiği 'başkanlık anayasası' görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerin dördüncü gününde Meclis'ten üç madde daha geçirildi.

BAKANLARIN GÖREVDEN ALINMASINA OLANAK SAĞLAYAN 10. MADDE DE KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanı'nın bir veya daha fazla yardımcı atamasına, bakanları görevden almasına olanak sağlayan 10'uncu madde de kabul edildi.  343 'Kabul' 135 'Ret', 3 'Boş', 2 'Geçersiz' oy kullanıldı. 

CUMHURBAŞKANI'NIN CEZAİ SORUMLULUĞU'NU İÇEREN 9. MADDESİ DE KABUL EDİLDİ

Görüşmeler bugün saat 14.00'te yeniden başladı. TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda "Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu"nu düzenleyen 9. madde de kabul edildi. Oylamada toplamda 482 oy kullanıldı. Oyların dağılımı şöyle: 

343 'Evet', 137 'Ret' 3 'Boş' 2 'Geçersiz'

YÜRÜTME YETKİSİNİ MECLİS'TEN ALIP CUMHURBAŞKAN'INA VEREN 8. MADDE DE KABUL EDİLDİ

AKP ve MHP'nin uzlaşısıyla Genel Kurul'a sunulan 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinde yürütme yetkisini TBMM'den alıp Cumhurbaşkanı'na veren 8. madde de kabul edildi. 340 'Evet', 135 'Ret', 5 'Boş', 1 'Geçersiz' oy kullanıldı.

"PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI"NI İÇEREN 7. MADDE DE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişiklik teklifinde kritik maddelerinden olan 7. maddenin oylaması sona erdi. "Partili Cumhurbaşkanlığı"nı  mümkün kılan 7. madde de kabul edildi. Oylamada toplamda 482 oy kullandı. Oyların dağılımı  340 'Kabul', 136 'Ret' 4 'Boş', 2 'Geçersiz'  şeklinde gerçekleşti.

MECLİS'İN BİLGİ EDİNME VE DENETİM YOLLARIYLA İLGİLİ OLAN 6. MADDE DE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifinin Meclis'in bilgi edinme ve denetim yollarıyla ilgili olan 6. madde de kabul edildi. Oylamada kullanılan toplam oy sayısı 483.

Oyların dağılımı şöyle:  343 'Evet', 137 'Ret', 2 'Boş', 2 'Geçersiz'.

CHP'li Özel: Bir bardak çayımızı içmeye gelenler, dün buraya kanımızı içmeye gelmişler

 Anayasa değişiklik teklifinin üçüncü gününde Meclis'te görüşmeler sırasında tartışma çıktı. Meclis'te yumrukların gölgesinde 3 maddde daha kabul edildi.  Beşinci maddenin görüşmeleri sırasında CHP'liler kürsüyü işgal etti. Maddenin oylamasını boykot etti. 

Arbededen zarar gören Meclis kürsüsü sabah yenilendi. Genel Kurul dün saat  14.00'te yeniden toplandı. Birleşim, AKP ve CHP'li milletvekillerinin karşılıklı suçlamalarına sahne oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bir bardak çayımızı içmeye gelenler, dün buraya kanımızı içmeye gelmişler" deyince tartışmanın dozu arttı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir