HABER
19 Eylül 2017 ( 1405 izlenme )

Bir Kürt ilk kez ABD kongresinden madalya aldı ..İŞTE O KIZ .(HABERİ OKU)

Bir Kürt ilk kez ABD kongresinden madalya aldı ..İŞTE O KIZ .OKU HABER

Bir Kürt ilk kez ABD kongresinden madalya aldı ..


ABD kongresi ilke kez bir Kürd'e madalya verdi. 21 Haziran'da Peyam Şıwani, ABD Kongresi tarafından altın madalyayla ödüllendirildi, bu ülkede söz konusu ödülü alan ilk Kürt olarak tahihe geçti..

Kongre her yıl, 14-23 yaş arası gençlere bu madalyayı veriyor.Gönüllü projelerde çalışma ve eğitimdeki başarı durumuna göre veriliyor.

Kürt kız 9 yıldır ailesiyle birlikte Utah Eyaleti’nde yaşayan Peyam’ın hayali tıp fakültesinde okumak ve hayalini gerçekleştireceğini dile getirdi..

GENEL AÇIKLAMA


Washington (Rûdaw) - ABD Kongresi tarafından altın madalyayla ödüllendirilen Güney Kürdistanlı Peyam Şıwani, Kürdistan Bölgesi’ne dönmek istediğini söyledi.

 

19 yaşındaki Peyam Şıwani, 21 Haziran Çarşamba günü ABD Kongresi’den altın madalya alarak, bu ödülü alan ilk Kürt oldu.

 

ABD Kongresi her yıl 14 - 23 yaş arası gençlere bu madalyayı veriyor. Ödül, gönüllü projelerdeki çalışma ve eğitimdeki başarı durumuna göre veriliyor.

 

Rûdaw’a konuşan Peyam Şıwani, “Yaşamın birçok alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu ödüle de hastanede gönüllü olarak çalıştığım için lâyık görüldüm” dedi.

 

9 yıldır ailesiyle birlikte Utah Eyaleti’nde yaşayan Peyam Şıwani, tıp fakültesini bitirdikten sonra Kürdistan’a dönmeyi planladığını söyledi.

 

Şıwani, “Daha iyi işler yapmak istiyorum. Eğitimimi bitirdikten sonra Kürdistan’a dönüp tıp alanında halkıma yardım etmek istiyorum” diye konuştu.

 

Peyam’ın en büyük destekçileri ise anne ve babası.

 

Rûdaw’a konuşan Peyam’ın babası Muhammed Şıwani, “Kızımızı derslerinde başarılı olması için destekledik. Madalyayı almasına çok sevindik” dedi.

 

Peyam’ın annesi de kızının başarısından gurur duyduğunu belirterek, “Bu aşamaya gelmesinden çok memnunuz. Gerçekten de her konuda girişken bir kız” diye konuştu.


okuyucu yorum:

Bravo Peyam kızım sana..Anneni ve babanı da kutlarım. Doktor olduktan sonra, yurduna dönüp halkına hizmet verme kararından çok mutluluk duydum. Kürtlerin, imkan verildiğinde başaramayacağı bir şey olmayacağı kanaatındayım. İlerde, bağımsız Kurdistan da görev alacak olan Peyam'a ve kardeşlerinin başarılarının devamını dilerim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir