3954 izlenme23 Şubat 2017


4 Kasım’dan beri ne Meclis kürsüsünden, ne mitinglerden seslenebildi. SEGBİS’le duruşmadan duruşmaya koşarken kadını, erkeği, yaşlısı, genci bir çok partili de onu mahkemedeki ekrandan izliyor.

Diyarbakır’daki evinden polis baskınıyla gözaltına alınan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım’dan bu yana yani 100’ü aşkın gündür ne Meclis kürsüsünden, ne televizyonlardan, ne halk toplantılarından ne de mitinglerden seslenebildi.

Aylardır cezaevinde olan Demirtaş, hakkında açılan onlarca dava için SEGBİS (Görüntülü Sesli Bilişim Sistemleri) ile deyim yerindeyse duruşmadan duruşmaya koşuyor. Öğleden önce bir davada savunma yapıyor, öğleden sonrası ise bir başka davada…

Ancak savunmaları iddialara yanıt vermenin ötesine geçiyor ve Türkiye’ye, ona oy veren ya da vermeyen herkese seslenen içerikler taşıyor. Kartal Anadolu Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün (23 Şubat) görülen duruşma da bunun örneklerinden biriydi.

Saat 11:05’de başlaması gereken ancak salonun darlığı nedeniyle izlemek isteyenlerin itirazlarını kabul eden mahkeme başkanının daha geniş bir salon tahsis edilmesini istemesi üzerine geç başlayan duruşma öncesi atmosferin üzerinden atlamamak gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir