3257 izlenme15 Nisan 2017


HDP referandum maratonunu 5 Haziran Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingle yaptı.

POLİTİKA- HDP son referandum mitinglerinden birini de Diyarbakır'da yaptı. Mitingin yapıldığı 5 Haziran Meydanı'nı kısa süre onbinlerce kişiyle doldu. Mitinge, Bağlar, Ofis ve Balıkçılarbaşı semtlerinden üç koldan giriş sağlandı. Geniş önlemlerin alındığı mitingde, polislerin yaptığı aramaların ardından alana girilebildi. Kadınlar yöresel elbiseleri ve zılgıtları ile dikkat çekerken, alana dev “Hayır” pankartı asıldı.

"YARIN KÜRTLER AKP'YE DERS VERECEK" haberini okumak için tıklayınız

“Bütün toplumu bir parti başkanı mı temsil eder?”, “Güdümlü meclis mi olur?”, “Bağımlı mahkeme mi olur?” ve “Ülke fermanlarla mı yönetilir?” pankartları da dikkat çekti.

5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin Büyük İnsanlık mitingine yönelik bombalı saldırıda patlamanın yaşandığı bölgeye yönelen kitle, “Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP” sloganları attı. Miting alanının hemen yanındaki Sümer Camisi’nin polisler tarafından giriş çıkışlara kapatılması üzerine yurttaşlar camii önünde “Hayır” ve “Na” bayrakları üzerinde namaz kıldı. Tepkiler üzerine yurttaşlar camiye alındı.

Mitinge HDP İstanbul Milletvekili Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP bölge milletvekilleri ve siyasetçiler katıldı. Kadınların rengarenk kıyafetleri ile ilk sırada yer kaptığı mitingdeki coşku, halay ve zılgıtlara yansıyor. 5 Haziran Meydanı'nın 3 kolu da tıka basa doldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir