2997 izlenme16 Mart 2017
Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA)- CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde CHP il yönetimi üyeleriyle birlikte, Anayasa değişikliğiyle ilgili 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması ile ilgili 'Neden Hayır' yazılı broşürler dağıttı.
Sur İlçesi'ndeki Gazi Caddesi'nde CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, Başkan Yardımcısı Mehmet Şerif Doğru ve çok sayıda partili ile birlikte 'Neden Hayır' oyu kullanılacağıyla ilgili broşür dağıtan Gündoğdu, CHP olarak Diyarbakır'da referandum oylamasında yüzde 65 oranında 'Hayır' oyu çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Anayasa değişikliği maddelerinde Cumhurbaşkanlığı'na verilecek yetkileri eleştiren Gündoğdu, bu yetkileri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile olsa, ona da bu yetkilerin ona vermeyeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Bu normal bir milletvekili seçimi değil. Referandumu normal bir seçimle karıştırmamak gerekiyor. Normal seçime baktığımızda, bir siyasi partiye oy verirsiniz, beğenmezseniz veya hoşunaza gitmezse bunun telafisi mümkündür. 5 yıl sonra onu değiştirirsiniz. Ama anayasa oylamasının tekrarı mümkün değildir. Telafisi mümkün olmadığı için de dikkat etmemiz gerekiyor. Bu referandumda şuna bakmak gerekiyor, bir tek kişinin dediğine mi evet diyeceğiz ya da bir tek kişi istiyor diye mi evet diyeceğiz, yoksa herkes için mi hayır diyeceğiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir