HABER
19 Eylül 2017 ( 421 izlenme )

DİYARBAKIRDA OLUŞTURULACAK OLAN RAYLI SİSTEM PROJESİ ONAYLANDI !

DİYARBAKIRDA OLUŞTURULACAK OLAN RAYLI SİSTEM PROJESİ ONAYLANDI !

DIYARBAKIRA RAYLI SISTEM PROJESI BASBAKANLIK TARAFINDAN ONAYLANDI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım ana planı kapsamında 14 kilometre uzunluğundaki raylı sistem hayata geçiriliyor.
18 duraktan oluşacak raylı sistem, ilk etapta Sur ilçesi Dağkapı semtinden başlayıp Kayapınar ilçesi Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son bulacak. İkinci etap ise Diclekent Kavşağı'ndan 500 Evler istikametinde olacak.....

genel açıklama

Hükümet kararı olarak, Diyarbakır'ın son 20 yılın hayali olan hafif raylı sistem 18 duraktan oluşacak ve  Sur ilçesi Dağkapı'dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son bulacak .

İşte ilk projede yer alan Diyarbakır Hafif raylı sistem durakları:

 1. DAĞKAPI
 2. BELEDİYE
 3. ANITPARK
 4. OFİS
 5. KOŞUYOLU
 6. DİCLE 
 7. MEDİNE
 8. DİCLEKENT
 9. FIRAT
 10. AHMET ARİF
 11. BAHÇELİEVLER
 12. YILMAZ GÜNEY
 13. MAHABAT
 14. AYDINLAR
 15. HUZUREVLER
 16. TALAYTEPE
 17. ÜÇKUYU
 18. HASTANE

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın girişimleri sonucu, şehir trafiğini rahatlatacak raylı tramvay sistemi projesi onaylandı. İlk etapta yapılacak olan hat Sur ilçesi Dağkapı'dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son bulacak.

Ulaşım ana planı kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte 14 kilometre uzunluğundaki raylı sistemi hayata geçiriyor. Raylı sistemle Diyarbakır'ın trafiğinde önemli bir rahatlama olması hedefleniyor...

 

Aynı anda 30 vagonun çalışacağı raylı sistemde, 3 vagon ise acil durumlar için hazır bekleyecek. Tarihi surlara zarar vermemesi için rayların çevresine özel izolasyon yapılacak.

‘İki Etapta Yapılacak’
Raylı sistemin kentin trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, "Raylı sistem iki etap yapılacak. Birinci etap, 14 kilometre uzunluğunda raylı sistemi, Dağkapı'dan başlayıp, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ulaşacak. 2. etap ise, Diclekent kavşağından, 500 evler istikametine kadar gidecek.  Yine ulaşım ana planı kapsamında, kent merkezindeki otopark, trafik sorunu gibi uzun vadeli projeler içeriyor.  Raylı sistem, kentin trafik sorununu da önemli oranda rahatlatıyor" dedi.

‘Ekinciler Caddesi Trafiğe Kapatılıyor’
Diyarbakır ulaşım ana planı projesi kapsamında Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi'nin araç trafiğine kapatılıp, sadece raylı sistemin olacağını kaydeden Atilla,  "Yine ulaşım ana planı kapsamında Ekinciler Caddesini yayalaştırma projemiz var. Ekinciler Caddesi'nden sadece tramvay geçecek. Ekinciler Caddesi'ndeki bölgeyi araç trafiğinden arındıracağız. Bunu yaparken de diğer alternatif yollar üzerinde durduk. Projeye göre, alternatif yol güzergahları tek yönlü olacak şekilde planlandı." şeklinde konuştu.

YORUMLAR : 


 • Arkadaşlar D.bakıra İstanbuldan geldim inanın Sur ilçesi İstanbul Fatihin D.bakırdaki versiyonu gibi. Kaç km sur kaç bin yıldır ayakta buraya gelince öğrendim. Buralar bilinse insanlar gelse hem birleşiriz hem kalknır buralar. Terör faliyet alanı bulamaz. Buraya yatırım şart.

  • Ogretmenn31.12.2016 19:31:44

   Allah razı olsun düşünenlerden. Bu proje gerçekleşirse d.bakır halkı devletine milletine daha da bağlanır. Geçen sene ilk atandığımda oraları görmek için elime geçen ilk fırsatta farkettim tramvay eksikliğini surlara paralel şehrin içini boylamalı. Olumsuz yorm yapnlar pkkdn frkınız yok.

   • bakalım31.12.2016 19:29:34

    devletin okuluna giderler küfrederler, kurumuna girer maaşlarını alırlar yine küfrederler, hastanesine gider iyileşir yine küfrederler istisnalar hariç geneline yaranmak zordur bunların ama umarım bu sefer kıymet bilirler ne diim.

    • OsmanLi Torunu Enver
     31.12.2016 19:29:01

     ey kürtler yani hdpliler yani pyd liler yani pkk lilar yani kisacasi tum ermeniler akittiniz kanda bogulun ins devletin oraya her harcadigi tek kurus colugunuzdan cocugunuzdan cikar ins.not sehit abisi


    Bunlar da İlginizi Çekebilir