1475 izlenme13 Nisan 2017

Miting alanının girişinde hem polis hem BDP'liler güvenlik önlemi alarak mitinge katılanları üst aramasından geçirdi. Alana Demokrasi ve Özgürlük flamaları, Kürt sorununun çözümünü esas olan 10 talebi içeren büyük boy bir pankart ve "Deccal Erdoğan kahrolacağına ıslah ol" pankartının yanı sıra, "Ji serokatiyê re azadî", "Ji xweseriya demokratîk re silav", "Allah Kahretsin Partisi" dövizleri taşındı. Kadınların kiras fîstan, erkeklerin ise şal û şepik, ran û bergûz kıyafetleri ile mitinge katılması renkli görüntüler oluşturdu.

Mitinge, BDP PM üyesi Hüseyin Dağ, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Hakkâri milletvekili adayı Adil Kurt, BDP Hakkari İl Başkanvekili Orhan Koparan, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, , Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Osman Dara, Milletvekili Aday Adayları Avukat Rojbin Tugan, Hakkari Barosu Eski Başkanı Avukat Nevzat Anuk, Besim Baykal, Habib Öner, M. Serif Han, KURDİ-DER, MEYA-DER, KESK-DİSK, Gever Kültür ve Sanat Merkezi, Barış Anneleri inisiyatifi ve on binlerce kişi katıldı.

Katılımcıların teker teker tanıtıldığı mitingin açılış konuşması BDP ilçe başkanı Osman Dara tarafından yapıldı.

"MÜCADELEMİZ BÜTÜN DÜNYAYA ÖRNEK OLDU"

BDP Yüksekova ilçe Başkanı Osman Dara Yüksekova halkını selamlayarak başladığı konuşmasında, Yüksekova halkına birlik ve beraberlik çağrısı yaparak, “Kürtler yarım asırdır baskı ve zulme karşı mücadele veriyor. Bu mücadele bütün dünyaya örnek olmuştur. Bizler yıllardır asimilasyon, inkar ve imhaya karşı verdiğimiz mücadelemizde haklı ve meşru taleplerimizi haykırdık. Gelin haklı ve meşhur taleplerimizi haykıralım. Haykıralım ki görmeyen gözler, duymayan kulaklar duysun.”dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir