3194 izlenme11 Mart 2017
Hollanda'dan Mevlüt Çavuşoğlu'na uçuş engeli

Hollanda skandal bir karara imza attı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türk vatandaşlarıyla buluşmak için gideceği Hollanda'da uçağına iniş izni verilmedi. Hollanda skandal kararın gerekçesini 'güvenlik nedeni' olarak gösterdi.

Hollanda hükümeti skandal bir kararla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti. İptale gerekçe olarak "kamu düzeni" ve "güvenlik" gösterildi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte tarafından, hükümet kanadından yayınlanan açıklamada "yaptırım tehditlerinin çözüm arayışını imkansızlaştırdığını" savunuldu. Hollanda Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb Çavuşoğlu'nun kentte yapacağı mitinge izin vermeyeceklerini açıkladı. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ise birkaç gün önce Çavuşoğlu'nun ziyaretiyle ilgili bir ek bir güvenlik önlemi almayacaklarını duyurmuştu. Bugün Rotterdam'a gideceğini açıklayan Çavuşoğlu "Hollanda bugün benim uçuş iznimi iptal ederse, bizim çok büyük yaptırımlarımız olur" demişti.
Bakan Çavuşoğlu rest çekti: Yaptırımı ağır olur
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın tüm engelleme çalışmalarına rağmen Rotterdam'a gideceğini duyurdu.
Almanya'nın skandal kararının ardından Hollanda'dan da Türk bakanların etkinlikleri için izin çıkmamıştı. Bakan Çavuşoğlu Hollanda'ya rest çekti ve 'yanlış politikalarından vazgeçsinler' mesajı verdi.Hollanda skandal bir karara imza attı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türk vatandaşlarıyla buluşmak için gideceği Hollanda'da uçağına iniş izini verilmedi. Hollanda skandal kararın gerekçesini 'güvenlik nedeni' olarak gösterdi.

Çavuşoğlu, Hollanda'nın uçağını kaldırmamakla etmesine rağmen bugün Rotterdam'a gideceğini duyurdu. Çavuşoğlu, "Benim bir bakan olarak gitmemin ne zararı olabilir. Ben bir Dışişleri Bakanıyım istediğim yere giderim. Eğer Hollanda uçuş iznimi iptal ederse, ekonomik ve siyasi yaptırımı çok ağır olur. Hollanda bu tür yanlış politikalarında vazgeçsin." ifadelerini kullandı.
YER ZAMAN BELLİ DEĞİL
Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'da yapacağı miting konusunda düşündüğünü ve henüz yer ve zamanın bellli olmadığını söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir