39 C
Diyarbakır
Pazartesi, Temmuz 26, 2021

Soluksuz Okuyacaksınız..Böyle gelenek mi olur….

Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti Güney Asya’da bulunan müslüman bir devlettir. Dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından da en kalabalık ülkelerindendir. Sürekli sorunlar yaşayan dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi siyasi karışıklıklardan dolayıda elindeki olanakları yeterinde değerlendiremiyor. Farklı yönleriyle dikkat çeken Bangladeş i bu yazımızla daha yakından tanıyacaksınız.

İşte Bangladeş Hakkında Bilgiler 20. Bangladeş in resmi adı Bangladeş Halk Cumhuriyetidir. Bangladeş in anlamı bengal in ülkesi olup resmi dili bengal dilidir. 19. Bangladeş te akarsuların çoğu ova içinde birleşmekte ve bazı yerlerde göller oluşturmaktadır. Akarsuların çokluğu Bangladeş ovasını verimli kılarken, her yıl taşkınlara ve sel baskınlarına da yol açmaktadır. Bunun yanı sıra denizin kabarması da zaman zaman su baskınlarına sebep olmaktadır. 18. Dünya’da okuma yazma oranı en düşük ülkelerdendir. Halkın %33,1 i okuma yazma bilmektedir. Köylerin genelinde ilkokul bile bulunmamaktadır. Ülkenin üç büyük üniversitesi Dakka şehrinde bulunmaktadır. Halkın kültür seviyesi ve ekonomik durumu çok düşüktür.

17. Bangladeş in nüfusunun yarısından fazlası çiftçilerden oluşur. Ve ülke ekonomik tarıma dayalıdır. Başlıca ürünleri pirinç, dayanıklı gıda maddeleri, hint keneviri ve çay dır. Bu alanda Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan dan sonra dünya üçüncüsüdür. 16. Bangladeş teki çiftçilerin yaygınlığına rağmen, ihracat kazançları esas hazır giyim endüstrisinden geliyor. İş gücü maliyeti de çok ucuz olduğu için, çoğu ülkesinden bu topraklara gelmiş iş adamları bulunmaktadır. 15. Bangladeş’ te 2000 den fazla sözlü ve yazılı basın organı bulunmaktadır. Bununla birlikte ülkedeki sürekli okuyucu oranı yalnızca %15 14. Bangladeş dünyanın en büyük nehir haritasına ve dünyanın en büyük ormanına ev sahipliği yapıyor.

Bangladeş in başkentinde bulunan Baitul Mukarram camii 30 bin kişilik kapasiteye mevcuttur. bu özelliği ile bu cami dünyanın en büyük camileri arasında ilk 10 cami arasına girmektedir. 13. Bangladeş’ teki balıkçı limanı ve plaj olarak kullanılan alan tam 120 km uzunluğundadır. Buda dünyanın en uzun kırık olmayan deniz plajı ünvanına sahip olmasını sağlar. 12. Bangladeş in en büyük şehri başkent Dakka dır. Şehrin tahmini nüfusu 15 milyon olup, bu rakam bu şehri dünyanın en büyük şehirleri arasında yapmaktadır. 11. Bengal kaplanı Bangladeş in ulusal hayvanıdır. (bizdeki van kedisi gibi) Çok görkemli bir hayvandır.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

895,538BeğenenlerBeğen
1,203,472TakipçilerTakip Et
118TakipçilerTakip Et
- Advertisement -

Son Haberler