38 C
Diyarbakır
Pazartesi, Temmuz 26, 2021

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya burada merhumun kızları Elif Süreyya Genç ve Zeynep Genç Sarı ile yakınlarına taziyelerini iletti.Cenaze namazında Şentop ve Kalın’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Demir ve Hasan Turan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Mehmet Genç’in 30 yıllık öğrencisi Prof. Dr. Fehmi Yılmaz ve sevenleri saf tuttu.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi tarihçi Dr. Mehmet Genç, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Dr. Mehmet Genç bugün son yolculuğuna uğurlandı.1,5 yıldır akciğer kanseri tedavisi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitiren tarihçi Dr. Mehmet Genç için Fatih Camisi’nde cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

TBMM Başkanı Şentop, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Rubai” adlı şiirini okudu.Mehmet Genç’in kişisel olarak cenazede bulunan pek çok kişinin ve bir bütün olarak milletin üzerinde emekleri bulunduğunu dile getiren Şentop, şunları kaydetti:”Hocamız sadece bütün hayatını bir ilim sevdasına, ilim aşkına vermişti.

Bütün hayatı ilmi ve hakikati elde etmek için geçti. Son bir buçuk yıldır ağır bir tedavi görüyordu. O esnada da birçok arkadaşımız şahittir, tetkiklerini, araştırmalarını, çalışmalarını, okumasını, yazmasını devam ettirdi. Yeri doldurulamayacak bir alimdir. Bizim zihniyet dünyamızdaki büyük boşluğu, bir hafıza kaybını doldurmak için bir ibadet aşkıyla şevkiyle çalıştı. Allah rahmet eylesin. Hakkımızı helal eder miyiz diye hocamız sordu ama hocamızın bizim üzerimizde hakkı var. İnşallah o da haklarını bize ve milletimize bağışlar. Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun, makamı ali olsun.”

Fatih Camisi Haziresi’nde toprağa verilen Mehmet Genç’in tabutuna TBMM Başkanı Şentop, İstanbul Valisi Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da omuz verdi.Törene, Cumhurbaşkanlığının yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı çelenk gönderdi.”ÜLKE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERİNİ KAYBETTİ”
Mehmet Genç’in kızı Elif Süreyya Genç, tören öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Babam bütün ömrünü ilme, tarih bilimine adadı. Bütün çalışmalarını bu uğurda yaptı. Yeri doldurulamayacak bir alim olduğuna inanıyorum. Allah mekanını cennet eylesin” dedi.

Babasının hastalığının son günlerde ilerlediğini aktaran Genç, “Hocalarımız, hekimlerimiz çok uğraştılar. Allah onlardan da razı olsun. Maalesef kurtaramadık. Emr-i Hak geldi. Allah’ın takdiri bu kadarmış.” ifadesini kullandı.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

895,538BeğenenlerBeğen
1,203,472TakipçilerTakip Et
118TakipçilerTakip Et
- Advertisement -

Son Haberler